Kolmanda naiste tantsupeo muusikajuht Ago Niglas ütles, et tema töö algas tantsude saateks valitud muusikapalade ülekuulamisest. Koos teiste kunstilise toimkonna liikmetega otsustati, milliseid helindeid kasutada senisel kujul, millest teha uued versioonid. „Osa salvestisi oli kehva kvaliteediga või moraalselt vananenud. Näiteks laulu „Metsaveerel“, mille järgi tantsitakse samanimelist tantsu, esitus oli natuke imalavõitu. Pealavastajal Ave Anslanil tuli mõte lasta see uuesti sisse laulda Jõgevalt pärit näitlejal ja lauljal Hele Kõrvel. Nii saime sellest laulust kargema versiooni,“ ütles Ago Niglas. Saatemuusika uute salvestiste loomisel tulid appi veel näiteks Põltsamaalt pärit näitleja ja laulja Liis Lass, Kulno Malva, Laikrete perebänd ja Jõgeva muusikakooli rahvamuusikaansambel Tuustar, mida juhendab Ago ema Eha Niglas.
„Tuustari palad salvestasimegi ema juures maal. Noortele oli see uus ja kindlasti kasulik kogemus. Nad said kohe tagasisidet, mida nad võiksid teisiti teha, ja ka aimu, kuidas tänapäevane nn kihiti salvestamine üldse käib. Kui iga pill on eraldi salvestatud, saab lugu kokku miksides vigu parandada, näiteks pillid paremini tasakaalu seada või mõne pilli paremini välja tuua,“ sõnas Ago Niglas.
Tema sõnul on salvestiste puhul, mille järgi tantsijad tantsima hakkavad, väga oluline, et tempod oleksid õiged. Ta teab seda hästi, sest on ka varem tantsimiseks mõeldud muusikat loonud ja salvestanud: ta oli Rakveres 2015. aastal peetud kolmanda meeste tantsupeo muusikapoole kaasprodutsent. Igapäevatööd teeb Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikapedagoogina lõpetanud Ago aga Tallinnas Ristiku põhikoolis.
Nüüdseks on 23 muusikapala, mille järgi naiste tantsupeol tantsima hakatakse, kenasti „purgis“ ja CD-plaadilegi salvestatud. Plaadi said endale kõik, kes naistepeo tantsude raamatu tellisid. Raamat sisaldab ka Ago poolt hoolikalt üle vaadatud ja vajadusel redigeeritud noodimaterjali. Nii et muusika poole pealt vaadatuna võiks naiste tantsupidu juba homme tulla.
Vestles Riina Mägi